© 1999–2025 DALTEN media s.r.o.
Možná už jste také poznali ten pocit, že vaše stávající bydlení není to pravé ořechové. Čert vem kapající kohoutky a protivné sousedy, problém nastává ve chvíli, kdy se váš byt stává rostoucí rodině stále těsnější a těsnější. Někdy pomůže drobná rekonstrukce a úprava interiéru, ale kde není prostor, tam není pomoci. Na co si tedy dát pozor při výběru většího bytu a jaké nástrahy na vás čekají?
1) Lokalita
Jedním z nejdůležitějších kritérií pro volbu bydliště je lokalita. Protože pravděpodobně nechcete trávit většinu svého volného času na cestách, je třeba se na ni zaměřit hned od počátku. Budeme-li se bavit o Praze, bude pro nás významná dostupnost hromadné dopravy. Možná namítnete, že autem se dostanete během chvíle všude, kam potřebujete. Ale ruku na srdce. Budete mít možnost jezdit autem do práce, na nákupy, do školy, do školky na zájmové kroužky, k doktorovi? MHD je možná nesympatická instituce, nicméně její dostupnost je stále velkou výhodou.
Samozřejmě je vždy výhodnější mít všechny školy, školky a instituce přímo v místě bydliště. Zatímco menší města za hranicí Prahy jsou odkázána na hlavní město, pražská periferie už začíná předstihovat samotné centrum. Zářným příkladem jsou třeba pražské Letňany, které po prodloužení linky metra C zažívají raketový vývoj. Najdete tady nejen školy a školky s dostatečnou kapacitou – což dnes v Praze není zdaleka samozřejmostí, ale i lékařská střediska a v neposlední řadě i nákupní a zábavní centra.
2) Volba dispozice
Až doposud jste žili v malé garsonce a všechno fungovalo skvěle. Myslíte si, že v případě přírůstku do rodiny vystačíte s tím, co máte a až vaše děťátko povyroste, přidáte jeden pokoj a bude vystaráno? Tak na to hodně rychle zapomeňte. Až se bude malé v noci s křikem budit a vy u něj po třech hodinách budete držet hlídky, budete děkovat bohu za nepohodlný gauč v obývacím pokoji, kam z ložnice před malým křiklounem utečete. Ale ani dvoupokojový byt není pro rodinu s větším capartem to pravé. Děti rozhodně odmítají hrát hru na dětský a „dospělácký“ pokoj a v obývacím pokoji budou trávit víc času, než by vám bylo milé.
Dopřejte si luxus vlastní ložnice. Nejenže budete mít na chvíli klid od svých ratolestí (je-li to vůbec možné), ale také uprchnete před starostmi, které na vás v obýváku útočí. Ať už je to věčně zapnutá televize, pracovní počítač, nevyluxovaný koberec a v případě obytné místnosti spojené s kuchyňským koutem i neustálá hrozba vystydlé plotny, ložnice musí být vaše tvrz, která všem těmto hrozbám odolá. Naučte se relaxovat na plný úvazek a uvidíte, že se vám vrátí energie a budete zvládat každodenní povinnosti lépe a s menším úsilím.
Minimem pro rodinu s dítětem je tedy alespoň třípokojový byt. Pokud navíc pracujete z domova, vyplatí se investovat i do vlastní oddělené pracovny. Myšlenka pracovat v posteli je sice lákavá, nicméně tím utrpí jak kvalita vaší práce, tak kvalita vašeho spánku. Pokud plánujete více dětí, určitě se vyplatí počítat pro ně alespoň se dvěma pokoji. Máte-li dva chlapečky zhruba stejného věku, bude jim jeden pokoj vyhovovat, ale ve chvíli, kdy jsou děti věkově vzdálenější, nebo jde o chlapce a dívku, brzy jim společný pokojíček začne být malý.
2) Cena za čtvereční metr
Tady se zdají být pravidla nastavená jasně. Víte přesně, kolik zaplatíte za každý kousek svého životního prostoru a máte tak objektivní srovnávací parametr mezi jednotlivými byty. Jenže chyba lávky. Developeři moc dobře vědí, jak s tímhle údajem manipulovat. V praxi se tak můžete narazit třeba na pět různých metod výpočtu průměrné ceny. Každá z nich pochopitelně vede k jinému výsledku. Výsledná cena za metr se pak může lišit i o desítky tisíc.
Důležité je proto zkontrolovat, zda je či není ve výpočtu zahrnuta cena za garáž, terasu, balkon a jestli se výměry těchto ploch započítávají do obytné plochy bytu. Někde například volí jakýsi kompromis, kde do výměry bytu počítají určitou poměrnou část z výměry příslušenství. Velkou roli hraje také to, zde je cena uvedena s DPH nebo bez DPH. Praktickou tabulku srovnávající různé metodiky výpočtů najdete například na stránkách projektu
2Barevné Letňany. Podezřele nízká cena bytu samozřejmě nemusí značit jenom manipulaci s výpočtem, ale jednoduše nízkou kvalitu provedení, nebo horší lokalitu.
3) Financování
Další podstatnou otázkou je financování. Pokud nejste zrovna miliardáři a nestřádali jste si do prasátka už od dětských let, pravděpodobně nebudete mít schováno několik milionů stranou na nákup nového bytu. Pro většinu smrtelníků je tedy nejrozumnějším řešením hypotéka. Všichni developeři samozřejmě tvrdí, že právě oni nabízejí ten nejrozumnější a nejlevnější způsob financování, takže je třeba spolehnout se na vlastní úsudek a poctivě porovnat všechny nabídky.
V dnešní době se banky přetahují o klienty a úrokové sazby jsou tak opravdu zajímavé. A vzhledem k tomu, že nejde o malou investici, se vyplatí srovnat nabídku developera s nabídkou konkurenčních bank. Developer sice může mít opravdu sjednaný s bankou ten nejvýhodnější úrok, nicméně solidní společnost by vám měla nabídnout možnost financování podle vaší vlastní volby. Důležité je nastavit si při srovnání všechny podmínky stejně, aby jednotlivé nabídky byly srovnatelné. Dejte pozor také na možnost odkladu splátek. Taková nabídka zní sice lákavě, mnohdy však bývá vykoupena nepoměrně vyšším úrokem.
3) Náklady na energie
Našli jste pěkný byt za rozumnou cenu, vyřešili financování a vybrali nové koberce? Ještě stále nemáte vyhráno. Než podepíšete smlouvu, zamyslete se nad tím, kolik do svého bydlení budete muset investovat při jeho obývání.
Energetická náročnost budovy je dnes často skloňovaným tématem a snad nikdo nepochybuje o tom, že je třeba stavět domy co nejekologičtější a nejúspornější, ale když dojde na lámání chleba, mnoho lidí nakonec krátkozrace zvolí levnější „neúsporný“ byt. Přitom od letošního ledna platí povinnost prokazovat při prodeji nemovitosti Průkaz energetické náročnosti budovy. Díky tomu si můžete lehce porovnat, jak si která nemovitost stojí. Minimem stanoveným vyhláškou pro novostavby je energetická třída C a právě v té se dnes pohybuje naprostá většina nových bytů. A to i přes to, že jen o třídu výš, můžete ušetřit třeba polovinu nákladů za energie. Kýženým cílem je samozřejmě třída A, kde je spotřeba za energie ještě nižší, u těchto projektů už je však třeba při koupi sáhnout hlouběji do kapsy, protože výstavba energeticky pasivního domu je přece jen nákladnější.
Rozumným kompromisem mezi cenou bytu a energetickou úsporou je dnes již zmíněný projekt 2Barevné Letňany, který nabízí nízkoenergetické byty za ceny srovnatelné s běžnou zástavbou.
Zdroj: www.2barevneletnany.cz