© 1999–2025 DALTEN media s.r.o.
Poradíme Vám, jak zvýšit výkon Vaší solární elektrárny, ať už je umístěna na střeše či na zemi.
Jako majitel solární elektrárny se zajisté tu a tam zastavíte u měniče nebo nahlédnete do aplikace Vašeho PC či telefonu, jak je na tom výroba Vaší fotovoltaické elektrárny. Když svítí slunce, tak Vás to zahřeje a víte, že šetříte peníze i přírodu a pokud Vám to ještě vydělá o něco víc, než Vám předpověděla studie výroby a návratnosti, je to prostě radost a to vše bez práce. Jenže ono to tak úplně bez práce nejde.
Každá fotovoltaická elektrárna potřebuje údržbu. I když Vám instalační firma dodá zdánlivě bezúdržbové zařízení, je potřeba se o něj starat. Stejně jako když si koupíte auto, také s ním občas zajedete do myčky.
Jistě jste si někdy všimli zaparkovaného auta, které tam někdo odstavil a celý rok nebo i déle se na něj usazoval prach, pyl a jiné nečistoty. Stejně jako takto zanedbaný vůz může skončit i Vaše elektrárna, jen s tím rozdílem, že autu špína výkon nesníží, ale solární elektrárně se při zanedbání údržby povrchu panelů výkon ztratí a to podstatně!
Mnoho studií, testů a především vlastních zkušeností majitelů solárních elektráren prokázalo, že čištění fotovoltaických panelů má přímý vliv na výkon celé instalace, ať už se nachází na střeše nebo se jedná o fotovoltaický park na pozemní konstrukci.
Běžná roční ztráta solární elektrárny bez údržby povrchu panelů činí 8-14%! V místech s vysokou prašností například v blízkosti obydlí, kde se topí tuhými palivy, na polích, kde je zvýšená přítomnost pylů a jiných polétavých částic ve vzduchu, se ztráta výkonu fotovoltaické elektrárny, z důvodu znečištění modulů, může vyšplhat již za několik let na 40%!
Není tedy pochyb o nutnosti čištění povrchu panelů Vašeho fotovoltaického zdroje elektřiny. Důležité je uvědomit si, jak předejít ztrátě vzniklé znečištěním. Teze „Panely jsou přece samočistící to ví každý..“, není úplně pravdivá.
Nenechte se zmást – solární panely NEJSOU samočisticí
Výrobci většinou uvádí, že povrchové sklo na solárním panelu je samočistící, ale je tomu tak pouze na velmi krátkou dobu. Již po několika měsících je panely potřeba vyčistit. A jak je vyčistíme?
K čistění panelů se nabízí výběr z několika možností:
Vodou – pouze vodou čistit panely nedoporučujeme. Nečistoty půjdou jen velmi obtížně odstranit pouze vodou z vodovodu. Voda navíc obsahuje různé příměsi a minerály, které na panelu po uschnutí vytvoří nežádoucí film nebo mapy, které podpoří další usazování nečistot.
Demineralizovanou vodou – tato možnost je jedním z řešení, ale demineralizovaná voda sama o sobě nic nevyčistí. Je potřeba použít technologii vysokorychlostního rotačního kartáče, pak se lze dopracovat k dobrému výsledku. V případě, že znečištění panelů je velmi silné, doporučujeme použít technologii vysokorychlostního rotačního kartáče se speciálním biologicky odbouratelným čistícím prostředkem, vyvinutým pro použití na solárních panelech. Panely je takto třeba čistit alespoň 2x až 3x ročně.
Vhodnou variantou je kombinace důkladného vyčištění povrchu panelů technologií vysokorychlostního rotačního kartáče demineralizovanou vodou se speciálním biologicky odbouratelným čisticím prostředkem a ošetření NANO vrstvou – takto ošetřený povrch solárních panelů zajistí Vaší fotovoltaické elektrárně oproti „pouze umyté FVE“, zvýšení výkonu o 2% až 10% a díky skutečnému samočistícímu a ochrannému efektu tzv. Fotokatalýzou. odstraní nutnost dalšího mytí povrchu panelů na 1 až 4 roky.
Profesionální strojové mytí - na velkých instalacích od 1MW je ideálním řešením profesionální strojové čištění panelů jedinečnou, celosvětově patentovanou technologií. Díky strojovému čištění je na každém místě FVE zaručený perfektní a kvalitativně konstantní výsledek. Mycí výkon je opravdu fascinující a pro pozemní fotovoltaické parky je ideálním řešením.
Mýt panely... tak to už je jasné! Svépomocí nebo povolat profesionála?
Dle přítomnosti znečišťujících faktorů v místě FVE je potřeba určit, jak často a jakým způsobem je nutno elektrárnu udržovat čistou. Doporučujeme Vám v každém případě poradit se s
profesionály v oboru. Pomůžou Vám najít správné řešení technologie a postupu čištění Vašich solárních panelů, ať už se následně rozhodnete pro čištění panelů svépomocí anebo si objednáte odbornou službu.
Zdroj: www.nanocleansolar.com