RealityMIX.cz

Na Zanzibaru vyrůstá luxusní hotelový resort navržený českými architekty z Jestico + Whiles

Na Zanzibaru vyrůstá luxusní hotelový resort navržený českými architekty z Jestico + Whiles

Zanzibar je společný název pro dva ostrovy při východoafrickém pobřeží, které omývá Indický oceán. Zuri Zanzibar Hotel & Resort, kombinující ekologickou udržitelnost s autenticitou zanzibarské kultury, vznikne na severním okraji většího z nich, který se svahilsky nazývá Unguja.

Leitmotivem architektonického návrhu Jestico + Whiles bylo vytvořit hotelový resort, který v maximální míře respektuje místní kulturu a prostředí, a to včetně využívání místních materiálů v interiérech i exteriérech. Dalším důležitým cílem projektu bylo minimalizovat spotřebu energie a zajistit co nejmenší zásah do životního prostředí.

V resortu na ploše 140 000 m2 vzniká 51 stylových bungalovů, dvě prostorné vily, dvě restaurace s barem, bazén, přístřešek pro cvičení jógy, který je možné využít i pro svatební obřady, a část určená pro wellness.

„Kompoziční princip resortu je postaven na hlavní vizuální ose, kterou tvoří vstupní nádvoří, recepce, restaurant, bar a průhled směřující k pláži a k restauraci s bazénem nacházející se v blízkosti útesu. Tato hlavní osa resortu je koncipována architektonicky, je pravoúhlá a geometricky komponovaná. Kontrastem k ní jsou vějířovitě se rozevírající skupiny bungalovů, přičemž každá skupina má vlastní identitu i styl zahrady, která ji obklopuje. V tom byla důležitá spolupráce se zahradními architekty, kteří navrhovali také zahrady v přední části resortu tvořící přibližně šestinu pozemku. Jejich součástí je například okrasná zahrada vhodná pro procházky a odpočinek jako zajímavá alternativa k pobytu na pláži. A dále užitková zahrada hodící se pro pěstování surovin pro místní kuchyni nebo zahrada s kořením, odkazující na jeden z hlavních atributů ostrova a umožní i edukaci hostů resortu v oblasti pěstování různých druhů koření,“ říká Ing. arch. Pavel Machar z Jestico + Whiles.

Bungalovy jsou koncipovány jako lehké konstrukce, pomyslně plovoucí nad terénem ve všudypřítomné zeleni. Jejich střechy jsou vytvořeny z tradičního zanzibarského materiálu, který se vyrábí z listů banánovníku, zatímco střechy budov na hlavní ose jsou z dřevěných šindelí.

Velká péče byla věnována i interiérům. Na rozdíl od mnoha jiných resortů, které zvenku vypadají lokálně, ale uvnitř dodržují design korporátních hotelů, odkazuje resort Zuri na místní kulturu i v interiérech. Příkladem mohou být tradiční zanzibarské vyřezávané dveře, dekorace z lotosových květů nebo umění s africkou tematikou namalované přímo na stěnách místní umělkyní. Při dekoraci interiérů byly využity i typické artikly ostrova z recyklovaných materiálů, vyráběné místními ženami.

V bungalovech je netypické i jejich vnitřní uspořádání. Na přání investora navazuje na lokální architekturu za použití kvalitních detailů evropského stylu. Vnitřní uspořádání bungalovu nepřipomíná standardní pokoj, na který jsou hosté zvyklí z většiny hotelů. Jeho prostor je maximálně vzdušný a otevřený, aby se v něm hosté cítili příjemně. Ke kompaktní dispozici bungalovu náleží i prostorná terasa, na které je možné relaxovat v dostatečném soukromí a přitom vždy s výhledem na moře.

Resort bude navíc fungovat zcela soběstačně. Disponuje vlastními vrty na pozemku, využívá vodu ze studní a pomocí vlastního odsolovacího zařízení vodu čistí ozonem a posílá ji jako pitnou do resortu. Splašková a kanalizační voda je v rámci resortu schraňována, přečišťována v centrální čistírně a poté používána pro zalévání. Používá se také solární ohřev vody.

Pozornost je věnována i chlazení prostor v bungalovech, které neprobíhá běžným způsobem, tedy prostřednictvím klimatizace. Prostor není chlazen celkově, ale jen lokálně. Jde o tzv. systém evening breeze, což je membrána chladící pouze postel. Díky tomu se v porovnání s tradičním chlazením spotřebovává pouze čtvrtina energie při zachování srovnatelného komfortu.

„Důležitým aspektem konceptu resortu bylo maximalizovat stávající zeleň už na úplném počátku jeho výstavby. Tento postup je vůči místní flóře mnohem šetrnější, protože na ostrově nejsou žádné školky, ze kterých lze získávat novou výsadbu. Zeleň by se musela přivézt z Jižní Afriky, není ale stejná jako ta na Zanzibaru, navíc by mohla být invazivní a ostrov rychle zamořit,“ dodává Ing. arch. Radek Teichman z Jestico + Whiles.

Kromě využívání místních surovin a místních výrobků přináší Zuri Zanzibar pracovní místa pro 200 až 300 obyvatel ostrova. Na projektu participují i české firmy - navržen je architekty z pražské pobočky kanceláře Jestico + Whiles, dále se na něm podílejí například výrobci nábytku či dodavatelé zařízení pro čištění vody.

Hotelový resort Zuri Zanzibar, jehož investorem je finanční skupina RSJ, bude dokončen v průběhu roku 2017.

Autor: Jana Hrabětová

Podobné články