Panattoni a Accolade postavili v Chebu nejekologičtější průmyslovou budovu světa dle nejnovějších standardů BREEAM

Panattoni a Accolade postavili v Chebu nejekologičtější průmyslovou budovu světa dle nejnovějších standardů BREEAM

8.9.2020: Demolice zdevastovaného areálu chebských strojíren, 90% recyklace stavebního a demoličního odpadu a ekologicky šetrná výstavba jedinečné moderní haly, v níž se splachuje dešťovou vodou, stíní předokenními žaluziemi a jejíž okolí zdobí hmyzí hotel i venkovní posilovna pro zaměstnance. Tak se zrodilo hlavní distribuční centrum německého online prodejce Real Digital, které bylo v těchto dnech certifikováno jako nejšetrnější průmyslová budova na světě dle nejnovějších standardů BREEAM 2016 New Construction. Projekt stavitele průmyslových zón Panattoni a investora Accolade obdržel jako první v Česku známku Outstanding a rekordní skóre 90,68 %.

Na principy udržitelného rozvoje narazíte v budově doslova na každém z jejích 27 tisíc metrů čtverečních. Nejimpozantnější parametry má přitom v oblasti nakládání s vodou, což koresponduje se stále aktuálnějšími dopady klimatické změny. Díky unikátnímu systému splachování toalet dešťovou vodou se podařilo oproti průmyslovému standardu snížit spotřebu pitné vody o neuvěřitelných 84 %.

Hala je dále vybavena chytrým LED osvětlením, měřením a optimalizací spotřeby energie či exteriérovými žaluziemi, které významně šetří energii potřebnou na klimatizaci prostoru. To všechno se podílí na snížení spotřeby energie o 56 % a uhlíkové stopy o 58 %. Všechny zvolené stavební materiály prošly výběrem s přihlédnutím k ekologii a udržitelné výstavbě. Řada materiálů (více než 12 %) má některý z certifikátů ISO 14001, BES či FSC i environmentální prohlášení o produktu EPD (Environmental Product Declaration). K vysokému hodnocení při certifikaci BREEAM 2016 New Construction přispěla i tzv. kvalita vnitřního prostředí, která zohledňuje pracovní podmínky pro zaměstnance.

„To, že projekt v Panattoni Parku Cheb South dosáhl hodnocení Outstanding při certifikaci BREEAM, svědčí o vizi klienta a tvrdé práci a odhodlání hodnotitele i širšího projektového týmu. Při realizaci skutečně udržitelné stavby s tak vysokým skóre nestačí jen zaměřit se na jednu oblast, ale je třeba sledovat všechny dohromady. Celý tým může být právem hrdý na tento úspěch, který je vzorem pro další projekty nejen v České republice, ale i po celém světě,“ řekl Shamir Ghurma, ředitel společnosti BREEAM, která po celém světě provádí certifikace udržitelného rozvoje.

„Těší mě, že budujeme v České republice ekologicky nejšetrnější budovy světa a po Amazonu v Dobrovízi, který v době svého dokončení měl nejvyšší světové hodnocení certifikace BREEAM, světovou korunu opět získává námi postavená budova. Budova distribučního centra v Panattoni Parku Cheb South nastavila laťku v oblasti udržitelné výstavby rekordním skóre přes 90 % velmi vysoko. Věřím však, že v rámci více než 2 000 000 m2 budov, které má Panattoni v Evropě nyní ve výstavbě, se najde brzy nějaká další, která tuto námi nastavenou laťku ještě překoná. Shodou okolností jde o stejnou rozlohu 2 000 000 m2, jakou jsme již dokázali certifikovat a dodat na trh. To jen potvrzuje naší pozici evropského lídra udržitelného rozvoje,“ říká Pavel Sovička, generální ředitel Panattoni pro ČR a Slovensko.

„I když bylo výzvou cílit na nejvyšší úroveň certifikace – Outstanding, tento projekt byl od samého začátku jedinečný. Byla zde začleněna nadstandardní řešení, jako je systém splachování dešťovou vodou, bezpečný přístup pro chodce a cyklisty, venkovní odpočinková zóna, rozmanitá zeleň místně původních druhů, opětovné použití materiálů z demolic a mnoho dalších. Toto spolu se skvělou spoluprací všech zúčastněných stran s naším týmem vedlo k nejvyššímu ohodnocení dle certifikace BREEAM pro nově postavenou budovu v České republice," uvádí Malgorzata Sochacka ze společnosti Arcadis, která vedla certifikační proces BREEAM.

„Česká republika má v Chebu nejekologičtější halu pro moderní průmysl na celém světě dle standardů BREEAM New Construction 2016. Je to završení cesty výstavby šetrných budov, kterou jsme si s Pavlem Sovičkou vytyčili už v roce 2015. I díky tomu máme dnes jedno z nejzelenějších portfolií na světě, ve kterém hraje zásadní roli i vysoký podíl regenerace starých brownfieldů s dlouhou průmyslovou tradicí. Jsem rád, že je ČR opět na špici a že právě moderní haly dostaly takto prestižní ocenění. Razítko nejšetrnějšího přístupu ke světu kolem nás. Ano, ty haly, které jsou často neprávem označovány jako nešetrné škatule. Chtěl bych poděkovat celému týmu, který se na výstavbě i přípravě podílel,“ říká Milan Kratina, CEO skupiny Accolade, která budovu financovala a nyní vlastní.

Accolade Holding, a.s. poskytuje prvotřídní infrastrukturu pro podnikání v Evropě. Nejčastěji pro nájemce světových značek z oblastí e-commerce, zpracovatelského průmyslu a logistiky. V České republice, Polsku, Německu a na Slovensku vlastní síť 26 industriálních parků s certifikací BREEAM zaručující udržitelný a šetrný přístup k životnímu prostředí. Do budoucna plánuje vybudovat polygon pro vývoj a certifikaci vozidel s autonomním řízením. Za více než devět let existence vytvořila společnost portfolio komerčních nemovitostí o rozloze přesahující 1,3 mil. m² v hodnotě téměř 1,134 mld. EUR. Neinvestuje pouze do výstavby nových projektů, ale také do revitalizace zanedbaných brownfieldů. V roce 2019 jejich podíl v českém portfoliu vzrostl na 35 %, v Polsku je to dokonce 50 %. Celková plocha obnovených lokalit je cca 610 000 m2. V roce 2014 založila skupina fond prvotřídních průmyslových nemovitostí Accolade Fund Sicav, do kterého mohou investovat kvalifikovaní investoři a podílet se tak na rozvoji moderního průmyslu. V roce 2017 koupila skupina provozovatele druhého nejfrekventovanějšího letiště v České republice, Brno-Tuřany. Dynamický růst a udržitelný průmysl je pro Accolade prioritou. I díky tomu se v roce 2019 stala skupina nejrychleji rostoucí firmou v České republice a byla zařazena do TOP 5 nejrychleji rostoucích firem v Evropě v rámci segmentu nemovitostí. Accolade chce jít příkladem nejen v podnikání, ale také v rámci společenské odpovědnosti. Součástí firemní kultury je být důvěryhodným a odpovědným partnerem. Několik let podporuje chráněné bydlení a sociálně terapeutické dílny obecně prospěšné organizace Mela, dále pak projekty z oblasti vědy (Ceny Neuron), kultury (Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary) i sportu (Česká spořitelna-Accolade cycling team) a ve spolupráci s regionálními samosprávami se podílí na rozvoji lokalit, ve kterých působí. Více na www.accolade.eu. Data k 31. 12. 2019

Panattoni Development Company je jednou z největších světových developerských společností v soukromých rukách a má v Severní Americe a Evropě 21 poboček, kde pracuje přes 400 zaměstnanců. Od zahájení činnosti ve střední Evropě v roce 2005 společnost dokončila dohromady přes 10 milionu m2 moderních průmyslových prostor v Polsku, České republice, Slovensku, Německu, a Velké Británii. Nabízí průmyslové, skladové i kancelářské plochy. Specializuje se na stavby na klíč (BTS build-to-suit), které přesně odpovídají požadavkům jednotlivých klientů. V současnosti je v procesu výstavby přes 1,7 milionů m2 průmyslových ploch. Panattoni obhájila již po čtvrté za sebou pozici lídra evropského industriálního trhu. Mezi klíčové klienty patří společnosti jako Amazon, Coty Cosmetics, DSV, H&M, Intermarché, Leroy Merlin, ND Logistics, Still, Schenker, Selgros a Tesco. Kromě České republiky má Panattoni kanceláře také v Polsku, Velké Británii, Lucembursku, Německu, Španělsku, Nizozemí a na Slovensku.

- tisková zpráva -

Zdroj: www.panattoni.com

Autor: Panattoni