reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

Poptávka po zdravých kancelářích se zvedne, míní Skanska. Projekt Praga Studios získal jako druhý v ČR certifikaci WELL

Poptávka po zdravých kancelářích se zvedne, míní Skanska. Projekt Praga Studios získal jako druhý v ČR certifikaci WELL

10.6.2020: Po událostech s výskytem nemoci Covid-19 budou firmy věnovat výrazně více pozornosti vlivu pracovního prostředí na zdraví svých zaměstnanců. Skanska očekává i zvýšení poptávky po tzv. zdravých kancelářích, na které se dlouhodobě zaměřuje. Trend ilustruje i karlínský administrativní projekt Praga Studios, který nově získal certifikát WELL oceňující právě vliv budovy na lidské zdraví. Jde o teprve druhou budovou s touto certifikací v Česku.

Jednou z kategorií, kterou certifikace WELL v kancelářských budovách hodnotí, je kvalita vzduchu, která má zásadní vliv na zdraví lidí. Správně navržená vzduchotechnika je velmi účinným nástrojem v boji proti šíření a přenosu virů a tím i nemocí na pracovišti.
„Filtrace vzduchu na Praga Studios funguje nepřetržitě, což je velmi důležité pro výměnu vzduchu i mimo pracovní dobu. Čerstvý vzduch přichází přes vysoce účinné filtrační jednotky MERV 13 a jeho množství je vyšší oproti minimálním zákonným požadavkům tak, aby byly zajištěny co nejkvalitnější zdravé pracovní podmínky. Systém vzduchotechniky prochází přísnými a častými kontrolami a důsledně je hlídána pravidelná výměna všech filtrů, což opět mimo jiné vyžaduje i WELL certifikace.“ komentuje Eva Nykodymová, sustainovation manažerka pro komerční development Skanska v rámci regionu střední a východní Evropy.
„Rovněž je sledována i relativní vlhkost vzduchu v budově, která je průměrně držena v optimální hranici 40-50%, což dle odborníků zkracuje životnost virů,“ dodává.

„Certifikace WELL je pro nás nesmírně cenná, protože je to uznání naší snahy stavět budovy tak, aby se v nich lidé cítili dobře a těšili se pevnému zdraví. Přísná kritéria certifikace jsou pro naše budovy již standardem. Očekáváme, že nyní na tento trend zareaguje i zbytek trhu,“ uvádí Alexandra Tomášková, výkonná viceprezidentka pro komerční development Skanska v Maďarsku a České republice.

Celá budova využívá takzvaného biofilického designu s důrazem na přírodní prvky a zeleň. Autoři interiéru využívali primárně certifikované dřevo a další důkladně kontrolované materiály s minimálním množstvím organických těkavých látek. Za čerstvým vzduchem a relaxací mohou nájemci vyrazit též na terasu na střeše. Důležitým interiérovým prvkem jsou i četná schodiště spojující jednotlivá patra budovy skrze atrium. Ta podporují zdravý pohyb po schodech a zároveň omezují využívání výtahů, a tedy zvýšené riziko přenosu nákazy v nich. K získání prestižní certifikace přispívá i řada dalších faktorů, podporující nejen zdraví, ale i psychickou pohodu uživatelů.

Vlastní zelenina a denní světlo
Experti v rámci certifikace WELL ocenili na Praga Studios i rozsáhlou komunitní zahradu pro pěstování vlastní zeleniny, otevřenou knihovnu ve vstupním atriu, nebo tichý provoz vzduchotechniky. Na střešní terase pak Skanska v rámci biodiverzity umístila včelí úly se třemi včelstvy a hmyzí hotel. Dalším oceňovaným prvkem nad rámec povinných bodů je práce s denním světlem. Tři čtvrtiny pracovních míst jsou umístěny maximálně 7,5 metru od okna.

Řešení zvyšující bezpečnost uživatelů
Z pohledu pohodlí a zdraví nájemců budovy je posuzované i zázemí objektu. Cyklisti mohou využít komfortní šatny se skříňkami, sprchami, bezplatným ručníkovým servisem nebo stojanem pro drobné opravy kol, což ocení především vzhledem k současným preferencím využívání individuálních způsobů dopravy.

Všem nájemcům slouží chytrý operační systém Connected by Skanska, který usnadňuje využívání budovy například pomocí nejmodernějšího parkovacího systému a vstupu do budovy přes mobilní telefon. Při příjezdu autem je uživatel vpuštěn do garáže pomocí kamery, která přečte registrační značku, není tedy nutné přijít do kontaktu se zvonkem a interkomem. Ceněným prvkem je i volná přístupnost atria. Hosté při příchodu se vzhledem k nepřítomnosti turniketů nemusí hlásit na recepci, ale mohou pokračovat rovnou k prostorám nájemce, tudíž je omezen mezilidský kontakt na minimum.

Lídr ve zdraví i udržitelnosti
První kancelářskou budovou v České republice i střední a vychodní Evropě s certifikací WELL Core & Shell se v dubnu 2019 stala budova Visionary. Skanska na certifikaci cílí i pro aktuálně čerstvě dokončený projekt Parkview na pražské Pankráci. Praga Studios i Visionary se můžou pyšnit dokonce i certifikací LEED Platinum pro Core & Shell, díky které se dle dostupných informací řadí mezi deset nejudržitelnějších kancelářských budov světa.

Certifikaci WELL na úrovni Gold získal pražský kancelářský komplex Praga Studios od institutu International WELL Building InstituteTM. WELL certifikace vznikla na základě šesti let výzkumu a vývoje ve spolupráci s předními lékaři, vědci a realitními odborníky. Je založena na sledování konkrétních výsledků a spojuje nejlepší postupy v designu a stavění budov s vědeckým výzkumem založeným na důkazech. Budova Praga Studios získala ocenění za výsledky v celkem sedmi kategoriích: vzduch, voda, světlo, výživa, fitness, pohodlí a mysl.

Budova se stala 47. certifikovaným projektem v kategorii Core and Shell na světě, 24. v Evropě a teprve třetím v regionu CEE (všechny tři projekty od developera Skanska).

Oceněné vlastnosti Praga Studios:

  • 75 % pracovních míst je maximálně 7,5 metru od okna
  • Zdravotně nezávadné a přísně kontrolované materiály v interiéru
  • Interiéry z certifikovaného dřeva podle standardu FSC
  • Dostatečné množství volného prostoru a zeleně
  • Komunitní zahrada pro nájemce včetně potřebného náčiní
  • Tichý provoz technologického zařízení

- tisková zpráva -

Zdroj: www.skanska.cz

Autor: SKANSKA