© 1999–2024 DALTEN media s.r.o.
27.2.2020: Developerská společnost YIT loni v Praze prodala 315 bytů a 14 nebytových prostor, čímž dosáhla obratu, který se blíží 2 miliardám korun. Výrazně tak překonala výsledky z roku 2018. Letos se YIT pouští například do výstavby školky v rostoucím areálu Suomi Hloubětín, nové byty ve finském stylu vzniknou také v rámci projektů Ranta Barrandov, Lappi Hloubětín či Parvi Cibulka.
Ve výhledu jsou i nové projekty na Praze 11, 12 a 15. Developer finského původu plánuje v roce 2020 prodat asi 400 jednotek do osobního vlastnictví a začít realizovat zhruba 300 bytů pro nájemní bydlení, na které se také zaměřuje. Celá nadnárodní skupina YIT se čerstvě zavázala, že bude pracovat na uhlíkové neutralitě a do roku 2030 sníží emise oxidu uhličitého na polovinu.
„V roce 2019 jsme se soustředili na hladký průběh rozestavěných projektů a na přípravu další výstavby. Celkově ho hodnotíme jako velmi úspěšný, prodali jsme přes 300 bytů. Zkolaudovali jsme například rezidence Aalto Cibulka, Koru Vinohradská či etapu Lahti v projektu Suomi Hloubětín. I díky tomu jsme ještě posílili svou pozici mezi pěti největšími pražskými rezidenčními developery. Obecně se realitního trhu dotklo zpřísnění podmínek pro hypotéky, které je spolu s vysokými cenami a nedostatkem nových nemovitostí příčinou rostoucího zájmu o nájemní bydlení. Byty si tak často pořizují investoři, kteří se je chystají pronajímat. Nadále voláme po tom, aby se zjednodušilo a zkrátilo stavební řízení. Takový krok by zlepšil podmínky pro další výstavbu a my bychom tak mohli uspokojit ohromnou poptávku po bydlení v Praze, která dlouhodobě převyšuje nabídku,“ říká Vladimír Dvořák, jednatel a výkonný ředitel YIT Stavo.
YIT v roce 2020 postaví školku i loftové byty
Letos odstartuje výstavba školky, která je šestou fází projektu Suomi Hloubětín. Budova podle návrhu finského architekta Jyrkiho Tasy by měla být dokončena na přelomu let 2020 a 2021. Na stavební povolení pro úvodní etapu Ranua čeká projekt Lappi Hloubětín, jenž vyroste v těsné blízkosti Suomi. Na 111 bytů první fáze naváže v tomto a příštím roce stavba dalších dvou etap s bytovými domy a jedné s cca 3 500 m2 komerčních ploch. Pokračuje realizace projektu Ranta Barrandov, kde již brzy bude spuštěna druhá fáze. V lokalitě se tak postaví celkem 8 domů, které dohromady nabídnou 258 jednotek v dispozicích od 1+kk do 5+kk. V exkluzivní loftové byty Parvi Cibulka plánuje YIT proměnit chátrající továrnu Meopta na hranici přírodního parku Košíře-Motol.
Budoucnost stavebnictví? Prefabrikace
Nastupujícím trendem v developmentu je využívání prefabrikovaných částí, jež vede k výraznému zefektivnění výstavby. YIT letos tento prvek zařadí do prvních projektů. „Využijeme prefabrikované koupelny, které vznikají v továrně, kde mají pracovníci příjemnější a bezpečnější prostředí. Výsledkem je preciznější provedení a vyšší kvalita – zákazníkům přitom stále zůstane možnost částečně si upravit design či barevnost podle výběru z katalogu. Hotové koupelny převezeme na stavbu a umístíme do jednotlivých bytů. Především se ale významně zkrátí doba výstavby, sníží se nároky na pracovní sílu a výrazně se zvýší efektivita,“ uvádí Dvořák. Jedním z prvních projektů, kde YIT prefabrikované koupelny použije, je Lappi Hloubětín, následovat bude bytový dům na Praze 15, jehož výstavbu by společnost ráda zahájila v polovině roku.
300 bytů pro nájemní bydlení
Dosavadní dokončené projekty YIT byly určeny hlavně pro osobní vlastnictví. To se ale v roce 2020 změní: developer se více zaměří i na nájemní bydlení. Zájem o něj stoupá, protože ceny nemovitostí stále rostou a koupi vlastního bytu si tak nemohou dovolit všichni. „Za ideální scénář považujeme situaci, kdy od nás investor koupí celý projekt, ve kterém bude následně byty pronajímat. Naše společnost se pak postará o to, aby vše běželo hladce – budeme mít na starosti záležitosti smluv, údržbu, spokojenost nájemníků i agendu spojenou s placením nájmů. Investorovi tak odpadnou povinnosti spojené s provozem, zatímco nájemce se může spolehnout na perfektní servis,“ přibližuje Dvořák. Celkem chce letos YIT zahájit výstavbu cca 300 bytů pro nájemní bydlení. S desítkami malometrážních bytů počítá například v projektu Lappi Hloubětín.
Nadnárodní skupina YIT se zavázala snížit emise oxidu uhličitého na polovinu
Plná jedna třetina globálních emisí skleníkových plynů vzniká z výstavby budov a jejich provozu. Development rovněž spotřebovává značnou část přírodních zdrojů a energie. V rámci ochrany klimatu a životního prostředí proto Světová rada pro šetrné budovy (World Green Building Council – WGBC) stanovila pro stavební průmysl cíl, jímž je snížení podílu škodlivého oxidu uhličitého o 40 % do roku 2030. „Celá skupina YIT jako zodpovědná společnost závazek přijímá, její vize je ale ještě ambicióznější. Množství emisí oxidu uhličitého v našich projektech a činnostech snížíme o 50 %. Dalším konkrétním krokem je dosažení uhlíkové neutrality u provozu všech našich budov. A už od letošního roku chceme uvádět specifické ukazatele CO2 pro každý vlastní projekt. Klíčem je zlepšit efektivitu a redukovat množství odpadů, k čemuž pomůže například přijetí principů cirkulární ekonomiky či větší zapojení YIT do celého životního cyklu budov. Více se tak zaměříme na čerpání energií z obnovitelných zdrojů,“ vysvětluje Dvořák. Připomíná, že udržitelnost je jedním ze základních kamenů nadnárodní společnosti YIT.
O YIT a YIT Stavo:
Společnost YIT (výslovnost: vaj aj tý) vstoupila na český trh v roce 2008, kdy akvizicí získala českou firmu Euro STAVOKONSULT. Obě společnosti působí v oboru stavebnictví řadu let – původní Euro STAVOKONSULT byla na českém trhu téměř 20 let, kořeny skandinávské YIT sahají až do roku 1912. K hlavním činnostem YIT Stavo patří příprava a realizace developerských projektů. Na český trh přináší bydlení ve finském stylu. Společnost YIT Stavo v České republice dokončila 12 projektů: Hostivař I a II, Hájek, Troja, Victoria, Braník, Green Motol, Hyacint Modřany, Talo Kavalírka, Koivu Zličín, Koru Vinohradská a Aalto Cibulka. Ve výstavbě jsou nyní 2 projekty: Ranta Barrandov a přelomový projekt Suomi Hloubětín. Na ploše původního 9hektarového brownfieldu v Hloubětíně vznikne nová čtvrť s bytovými domy, obchodními prostory a školkou, ve které najde domov více než 2 500 obyvatel. V roce 2020 YIT čtvrť rozšíří o nový polyfunkční projekt Lappi Hloubětín s téměř 290 byty a komerčními prostory o výměře cca 3 500 m2. Další projekty má developer v přípravě.
YIT již dokázala splnit svůj ambiciózní plán a zařadila se mezi pětici nejsilnějších developerů na poli rezidenční výstavby v Praze. V oblasti CSR YIT dlouhodobě podporuje Kliniku dětské chirurgie FN Motol a s ní spjatou nadaci Konto „Dětská chirurgie Motol“, kterou zaštiťuje herečka Tereza Brodská.
K 1. únoru 2018 proběhla fúze finské YIT s další přední stavební firmou ve Finsku – společností Lemminkäinen (obě s více než stoletou tradicí). Nově vzniklá skupina, působící pod názvem YIT, je největší stavební a developerskou firmou ve Finsku a řadí se na přední příčky v celé severní Evropě. Při všech svých stavbách dbá na trvalou udržitelnost a respekt k životnímu prostředí. Realizuje bytové i komerční nemovitosti a soustředí se zejména na projekty rozvoje velkých městských urbanistických celků vč. související výstavby infrastruktury a komunikací. Její obrat dosáhl v roce 2019 zhruba 3,4 mld. eur. Skupina zaměstnává téměř 10 000 lidí a působí v 11 zemích: Finsku, Rusku, Švédsku, Norsku, Dánsku, Estonsku, Lotyšsku, Litvě, České republice, Slovensku a Polsku. Akcie společnosti YIT jsou kotovány na burze v Helsinkách.
- tisková zpráva -
Zdroj: www.yit.cz
Autor: YIT Stavo